Rozpoczynająca Wielki Tydzień Niedziela Męki Pańskiej zwana jest również Niedzielą Palmową, rzadziej również „Kwietną” lub „Wierzbną”. Święto bierze początek w wydarzeniu, jakim był opisany przez wszystkich czterech ewangelistów uroczysty wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Przed Jezusem wjeżdżającym do miasta na osiołku lud słał wówczas gałązki palmowe. W Kościele katolickim wierni przynoszą do poświęcenia palmy, a szczególne miejsce nadaje obrzędowi polska tradycja.
Na tle Europy i świata polskie palmy zdecydowanie się wyróżniają, a ich forma mocno zależy od regionu. Najsłynniejsze są te biorące udział w konkursie w Lipnicy Murowanej, ale warto zwrócić również uwagę na zdobioną bibułkowymi kwiatami palmę kurpiowską oraz… na palmę bestwińską. Każdy jej element ma bowiem swoje znaczenie, a tajniki wyrabiania palm przekazywane są najmłodszym w Muzeum Regionalnym im. ks. Zygmunta Bubaka. Tegoroczne warsztaty odbywały się 30 i 31 marca.
Kolorem dominującym w bestwińskiej palmie jest bez wątpienia zieleń, przełamywana jedynie kwiatami trzciny. Szanujący się gospodarz dodawał do palmy symbolizujący cierpienie jałowiec, bazie oznaczające nowe życie, leszczynę (zdrowie, długie życie), ślibę (krew Chrystusa), trzmielinę pospolitą (drzewo graniate), czarną sosnę, żywotnik (tuję). W Wielką Sobotę głowinki palmowe opalano w ogniu przy kościele, a popiół służył do posypania głów w Środę Popielcową. Z pozostałej leszczyny i śliby robiono krzyżyki wtykane pod pierwszą zaoraną skibę albo w cztery rogi obejścia. Kwiatostany wierzby (bazie kotki) niekiedy spożywano, co miało chronić przed chorobami gardła.
Inne ciekawe zajęcia (w dniu 4 kwietnia) zostały poświęcone koszykom, w których w Wielką Sobotę przynosi się do kościoła pokarmy zwane „święconką”. Dzieci zaplatały wierzbowe gałązki dokładnie tak, jak robili to ich rówieśnicy sprzed stu lat. Przy okazji poznawano symbolikę każdego dnia Triduum Paschalnego, Niedzieli Palmowej i Niedzieli Zmartwychwstania; osobną kwestią była symbolika poszczególnych produktów spożywczych – baranka, jajek, chleba, soli, wędlin itp.