Tradycja w praktyce: wieńce adwentowe w Muzeum Regionalnym
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
- Super User
- Odsłony: 7
Zwyczaj tworzenia wieńców adwentowych jest w Polsce coraz powszechniejszy. Wywodzi się z tradycji ewangelickiej (pomysłodawcą był pastor Johann Hinrich Wichern), ale obecnie wieńce te można spotkać w prawie każdej katolickiej świątyni. Rzecz jasna pojawiają się również w domach prywatnych. Cztery świece symbolizują cztery adwentowe niedziele, katolicy często dobierają świece w kolorystyce szat liturgicznych - czyli trzy fioletowe oraz jedna różowa, bądź koloru czerwonego jako wyrażenie radości oczekiwania na Mesjasza. Ciekawym pomysłem jest umieszczenie świecy Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.
Czytaj więcej: Tradycja w praktyce: wieńce adwentowe w Muzeum Regionalnym
Prelekcja historyczna Dawida Mikołajczyka
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
- Super User
- Odsłony: 6
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważnym terenem w działaniach wojennych 1945 roku był obszar sołectw tworzących obecnie gminy Bestwina. Dawid Mikołajczyk, pasjonat historii z Kaniowa, zarazem rekonstruktor, muzyk i kolekcjoner na spotkaniu w Muzeum Regionalnym przybliżał wszystkim zainteresowanym tamten trudny, lecz niezwykle ciekawy czas. Jak sam powiedział: - Dzięki pozyskaniu z rosyjskim archiwów nigdzie niepublikowanych map, analizie dokumentów i literatury, zdałem sobie sprawę, że przeszło przez nasze ziemie około 80-90 żołnierzy sowieckich! To ogromna liczba, a w niektórych miejscach zmagania bojowe stały się bardzo zacięte.
Prelekcja pod nazwą „Działania wojenne w 1945 r. na terenie dzisiejszej gminy Bestwina”. cieszyła się bardzo dobrą frekwencją, uczestniczyli w niej w dniu 13 listopada także członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Zwieroboj" i miłośnicy dziejów naszej gminy. Dawid Mikołajczyk przedstawił wydarzenia rozgrywające się w dniach 28 stycznia – 13 lutego 1945, ale nie tylko. Nakreślił również rozmieszczenie wojsk polskich i niemieckich w r. 1939. Zasadniczą treścią wykładu były poczynania jednostek 38 Armii 4. Frontu Ukraińskiego, w tym 140 Dywizji Strzeleckiej, 70 Dywizji Strzeleckiej Gwardii, 183 Dywizji Strzeleckiej i innych, wraz z oddziałami towarzyszącymi i lotnictwem. Na mapach pan Dawid wskazał umiejscowienie kluczowych punktów niemieckiego oporu (m.in. rejon dworku w Bestwince), rozlokowanie sztabów i stanowisk artyleryjskich. Zwrócił uwagę na różnorodność używanego sprzętu i na rozmaite formacje zaangażowane w walkę – po stronie ZSRR obecne były m.in. wojska NKWD, po stronie niemieckiej – oddziały Volkssturmu. Sami sowieci zachowywali się bardzo różnie, w zależności od charakteru jednostki i miejsca jej pochodzenia, czy był to oddział frontowy czy tyłowy – jedni rekwirowali i niszczyli mienie (zdewastowane zostały np. organy kościelne w Kaniowie), inni potrafili dzielić się żywnością.
INFORMACJA WS. 24 i 27 GRUDNIA
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
- Super User
- Odsłony: 11
Uprzejmie informujemy, iż w dniu 24 grudnia 2024r. (wtorek)
Informujemy również, że w dniu 27 grudnia 2024r. (piątek) Za wszelkie niedogodności przepraszamy. |
Narodowe Święto Niepodległości w gminie Bestwina
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
- Super User
- Odsłony: 11
W wielu europejskich krajach dzień 11 listopada jest dość smutną rocznicą, gdyż wspomina się wówczas nieprzeliczone ofiary I wojny światowej – tzw. Wielkiej Wojny. Tak czyni się choćby we Francji lub w Wielkiej Brytanii. Dla Polaków jest to przede wszystkim święto odzyskania niepodległości, choć dawniej padały również propozycje celebrowania tego momentu na przykład w czerwcu, kiedy to w Wersalu podpisano traktat formalnie przywracający państwo polskie na mapę Europy. Ostatecznie zaczęto upamiętniać listopadowy powrót Józefa Piłsudskiego do Warszawy i przejęcie przez niego władzy z rąk Rady Regencyjnej. Oficjalnie święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 i przywrócone w r. 1989.
Gdyby policzyć wszystkie okresy popadania przez naszą ojczyznę w niewolę lub zależność od obcych państw, wyszłoby około dwieście kilkadziesiąt lat! - stwierdził w kazaniu podczas Mszy św. w kościele Wniebowzięcia NMP ks. Cezary Dulka. Najazd szwedzki, niesławny Sejm Niemy, trzy rozbiory, okupacja niemiecka i radziecka, czasy PRL – kapłan nawiązując do trudnych momentów historycznych wskazywał, że nierzadko do położenia państwa przyłożyli rękę sami Polacy, ich krótkowzroczność polityczna, chciwość. doglądanie tylko własnych interesów. Nie słuchano postaci takich jak ks. Piotr Skarga, przestrzegających przed szukaniem doraźnych korzyści. Osłabiona Polska stała się łatwym łupem dla sąsiadów…
Wspólnie z proboszczem z Bestwiny, liturgię celebrowali ks. Józef Baran z Bestwinki, ks. Robert Kurpios z Janowic i bestwiński wikariusz, ks. Adam Wandzel. Wzywali opieki patrona dnia, św. Marcina z Tours, oraz innych świętych, zwłaszcza tych związanych z naszym krajem.
Czytaj więcej: Narodowe Święto Niepodległości w gminie Bestwina