20 kwiecień 2021

Muzeum Regionalne im. ks. Z. Bubaka w Bestwinie (ul. Kościelna 57, Bestwina)
Bestwina, wieś o niezwykle bogatej historii, położona tuż za granicą miast Bielska-Białej i Czechowic-Dziedzic poszczycić się może Muzeum Regionalnym im. ks. Zygmunta Bubaka. Muzeum to zostało założone w 1993 roku jako wyraz szacunku do lokalnej historii i tradycji.

Wchodząc do Józefkowej izby, przenosimy się do XIX-wiecznej wiejskiej chaty. Stoją tam liczne naczynia i sprzęty niezbędne w gospodarstwie domowym, m.in. piec i żeleźnioki w których gotowano strawę, skopce na mleko, maśniczki, na ścianie wiszą półeczki a na nich talerze, dzbanki i miski. Pod oknem stoi stół otoczony ławami, w dzień służącymi do siedzenia a w nocy do spania. Nad stołem wiszą zaś obrazy świętych patronów, troszczących się o domowników.

Kolejne pomieszczenie to tzw. piykno izba. Znajduje się w niej jedyne w całej chałupie łóżko ze wspaniałą, wykrochmaloną pościelą, pięknie przystrojony stół oraz komoda, a na niej ołtarzyk ze Świętą Panienką. W rogu stoi szafa pełna strojów noszonych dawniej przez mieszkańców bestwińskiej ziemi. To właśnie w tej izbie przyjmowano księdza po kolędzie, tutaj przed ślubem rodzice błogosławili dzieci, tu także żegnano nieboszczyków.

Z całą pewnością warto również odwiedzić wozownię, w której znajdują się pojazdy z XIX i XX stulecia: kolasa czyli paradny powóz konny na kółkach, szrombek – powóz na płozach a także elementy końskiej uprzęży. Nie mniej interesująca ekspozycja znajduje się w kolejnym pomieszczeniu, gdzie zebrano najstarsze narzędzia rolnicze. Ponadto w muzeum znajdują się także urządzenia pszczelarskie, szewskie oraz tkackie.

W pracowni dziejów wsi poznać można historię Bestwiny od najdawniejszych czasów, zobaczyć XIII-wieczne wykopaliska, Księgę Jurysdykcji Państwa Bestwińskiego oraz akt wykupienia się chłopa z poddaństwa z XVIII wieku. Tutaj także poznać można wybitne osobistości związane z Bestwiną – nauczycieli, księży, wojskowych czy wreszcie zwykłych ludzi, którzy odcisnęli niezatarte piętno nie tylko na lokalnej historii.

Muzeum Regionalne w Bestwinie jest ciekawym miejscem na mapie regionu śląsko-małopolskiego. Warto zboczyć z trasy by tu zajrzeć, obejrzeć się za siebie w przeszłość, odetchnąć klimatem wsi znaczonej tysiącletnią historią, uczestniczyć w tradycyjnym pieczeniu chleba, a potem zasiąść do swaczyny przy biesiadnym stole na klepisku w Józefkowej Izbie.