08 marzec 2023

Nagrodzone w rozmaitych przeglądach i konkursach obrazy pszczyńskiej artystki Alicji Szymczak znalazły się na marcowej wystawie w Muzeum Regionalnym w Bestwinie. Pani Alicja jest malarką nietuzinkową, gdyż swój warsztat doskonaliła pod okiem samego profesora Wiktora Zina, znanego choćby z programu telewizyjnego „Piórkiem i węglem”. Profesor prowadził przy Politechnice Krakowskiej Studium Wiedzy o Sztuce i tam też Alicja Szymczak rozwijała niewątpliwy talent malarski.

 
 

Autorka to jedna z tych osób, które pomagały w organizowaniu grupy bestwińskich plastyków „Jaskółka”, prowadząc nieodpłatnie zajęcia dla jej członków. Urodziła się w 1947 r. w Bielsku – Białej, z zawodu jest technikiem analityki medycznej, obecnie przebywa na emeryturze. Malarstwem zajmuje się od roku 1992 i w swoich poszukiwaniach stosuje różne techniki – akwarele, pastele, akryl, olej… pięknie prezentują się jej obrazy wykonane na szkle. Publiczność może podziwiać pejzaże, kwiaty, martwe natury, portrety, budowle, sceny rodzajowe i religijne – tak też było na wernisażu w dniu 6 lutego.

 

Zawsze pogodna i pełna optymizmu – taka właśnie jest Alicja Szymczak. Chętnie oddaje się pracy społecznej, prowadząc liczne zajęcia dla podopiecznych DPS w Pszczynie. Należy do grup artystycznych AMEIA i „Zdrzadełko”, które bestwińscy miłośnicy sztuki poznali bardzo dobrze. Na przestrzeni wielu lat A. Szymczak zdobyła kilkanaście nagród i wyróżnień, uczestnicząc w plenerach i konkursach w kraju i za granicą: w Dąbrowie Górniczej, Rudzie Śląskiej, Katowicach, Strumieniu, Tychach, Bielsku – Białej, Grudziądzu, Wilkowicach, Kielcach, Krakowie, Warszawie, Lublinie, Wieliczce, Niepołomicach, na Słowacji, we Włoszech i we Francji.

 

Wystawę w galerii „Na prowincji” można podziwiać do 24 marca

Więcej zdjęć - GALERIA