Z definicji "akwarela" to nazwa techniki malarskiej i jednocześnie nazwa obrazów wykonywanych tą techniką. Technika ta polega na malowaniu rozcieńczonymi w wodzie pigmentami na porowatym papierze, który szybko wchłania wodę. Rozcieńczone pigmenty nie pokrywają całkowicie faktury papieru, lecz pozostawiają ją dobrze widoczną. Z tego względu na efekt bardzo duży wpływ ma barwa, faktura samego papieru oraz warsztat artysty. Podczas spotkania, które odbyło się 23 maja swoimi doświadczeniami podzielił się znany i ceniony akwarelista Romuald Romańczyk.

   

  Goście z Bielska – Białej, Czechowic – Dziedzic, Brzeszcz i innych ościennych miejscowości z całymi rodzinami odwiedzali w dniu 19 maja Muzeum Regionalne im. ks. Zygmunta Bubaka w Bestwinie. – To kolejna już nasza inicjatywa w ramach międzynarodowej „Nocy Muzeów” – wyjaśnia kustosz Andrzej Wojtyła – z roku na rok przybywa do nas coraz więcej osób szukających kulturalnych wrażeń a my staramy się wyjść im naprzeciw.

  19 maja placówka zorganizowała wernisaż nowo zawiązanego zgrupowania malarzy nieprofesjonalnych – swoje prace wystawili członkowie tej grupy Barbara Greń, Błażej Kóska, Andrzej Surowiak i Barbara Pokładnik, zaś gościnnie – utalentowany rzeźbiarz Karol Kóska z Kaniowa.

  Każdy z wystawiających posiada nieco inną wrażliwość. Ulubionym tematem Barbary Greń są kwiaty, lecz sprawdza się także w portrecie i pejzażu, lubi eksperymentować z różnymi technikami, najchętniej używa pasteli i olejów.

  Z kolei Barbara Pokładnik pasję rozwija w kierunku tradycyjnego malarstwa na szkle pod okiem wybitnej twórczyni Rozalii Szypuły.

  Błażej Kóska inspiruje się dziełami znanych artystów, dokonując jednak osobistej interpretacji.

  Andrzej Surowiak dodaje: Jestem mieszkańcem Bestwiny ale pochodzę z Wałbrzycha, tam się urodziłem 55 lat temu. Miałem wiele zainteresowań, malarstwo mnie urzekło, kiedy szukałem sensu życia. Stało się dla mnie odejściem od codzienności. Poznawałem różnych malarzy i ich style, jednak najbliżsi są dla mnie impresjoniści. Szczególnie Wincenty Van Gogh i Camille Pissarro. Najpierw malowałem na desce potem sięgnąłem po płótna. Maluję farbami olejnymi. Szukam dla siebie swojego stylu i motywów. Bez wątpienia oko cieszą prace Karola Kóski, pewna ręka i zamiłowanie do detali sprawiają, że aż trudno uwierzyć, iż pan Karol nie zdobywał artystycznych szlifów na Akademii Sztuk Pięknych.

  Pierwsza Noc Muzeów miała miejsce w Berlinie, w styczniu 1997 r., natomiast w Polsce – w Poznaniu w r. 2003. Od tego czasu nie tylko muzea, ale też inne instytucje kultury otwierają bezpłatnie swoje podwoje dla szerokiej publiczności. Skarby wozowni, „Józefowej Izby”, „Piyknej Izby” czy też sali historycznej zyskały uznanie wielu zwiedzających.

  Sławomir Lewczak
  Foto: Muzeum Regionalne

  25 kwietnia 2018 roku w Muzeum Regionalnym odbyło się pierwsze spotkanie Zgrupowania Malarzy Nieprofesjonalnych. Założonym celem zawiązującej się grupy było zrzeszenie twórców uprawiających sztuki plastyczne, dokształcenie i podnoszenie kwalifikacji członów, konsultacje dotyczące malarstwa, wzajemna wymiana doświadczeń oraz pogłębianie wiedzy z zakresu historii sztuki.

  Doskonalenie warsztatu oraz promocja rodzimej twórczości to dwa główne priorytety, które postawili sobie przybyli na spotkanie artyści. Zaplanowana została również pierwsza wystawa, otworzy ona tegoroczne obchody gminnej Nocy Muzeów. W miesiącu maju odbędą się ponadto pierwsze warsztaty szkoleniowe z uznanym artystą Romualdem Romańczykiem, który tworzy już od ponad 30 lat, a jego prace malarskie podziwiać można było m.in. w galeriach w Warszawie, Szczecinie, Brzeszczach czy rodzimych Czechowicach-Dziedzicach. Za swoją wieloletnią pracę otrzymał honorowe wyróżnienie w XXII Konkursie Malarstwa Nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieńka.

  Wszystkich zainteresowanych przystąpieniem do zawiązanej grupy informujemy, iż uczestnictwo w sekcji GOK jest bezpłatne. Kolejne spotkanie odbędzie się podczas prezentacji wystawy 19 maja (sobota) o godz. 18:00 w Muzeum Regionalnym.

  © 2016 Muzeum Regionalne im. ks. Z. Bubaka w Bestwinie. All Rights Reserved. Designed By WarpTheme