30 październik 2023

„Wspomnienie” - sentymentalna podróż do przeszłości

Bestwina, urocza wieś o bujnej historii i kulturowym dziedzictwie, stała się areną dla magicznego spotkania z przeszłością podczas promocji książki „Wspomnienie” autorstwa Anatola Farugi. Spotkanie miało miejsce 27 października w Muzeum Regionalnym. I choć była to już druga promocja tejże pozycji w Bestwinie, to przyciągnęła wielu miłośników literatury i entuzjastów lokalnej historii.

Książka "Wspomnienie" zabiera czytelnika w sentymentalną podróż do dawnej Bestwiny, jak żartował autor - gdzie odgłosy klepania kosy zagłuszyły dzisiejsze kosiarki. Z uważnością godną mistrza, twórca dzieła opowiadał swoje wspomnienia z młodości, odkrywając przed czytelnikami świat, który dziś pozostaje jedynie w pamięci tych, którzy mieli szczęście go poznać. Książka jest jak tęskny dźwięk przeszłości, przenoszący nas do czasów, gdy żniwa i sianokosy były stałymi elementami życia wiejskiego.
     „Wspomnienie” ukazuje nie tylko krajobraz dawnej Bestwiny, ale także życie społeczności. Autor przypomniał o dawnych weselach, zabawach i festynach - ukazując wspaniały obraz kultury i tradycji tego miejsca. Przenosi do świata dawnego sklepikarstwa, gdzie handel prowadzili żydzi, oraz do czasów, gdy pionierskie usługi na wsi były równie ważne jak dzisiaj.
     Anatol Faruga nie pominął również kwestii edukacji wiejskiej, ukazując wyjątkowy obraz tego, jak wiedza i mądrość były przekazywane w danych murach szkolnych. Książka rzuca światło na zmieniający się świat, podkreślając wartość dziedzictwa i tradycji, które są często zapominane w dzisiejszym szybkim tempie życia.
     Spotkanie autorskie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem ze strony lokalnej społeczności. Wiele osób zgromadziło się, aby posłuchać autora opowiadającego o procesie tworzenia tej wyjątkowej książki. Spotkanie poprowadził Andrzej Wojtyła, który pomógł uczynić tą promocję niezapomnianym wydarzeniem. Po spotkaniu książka „Wspomnienie” nadal pozostaje do nabycia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bestwinie. Dla tych, którzy chcą przenieść się w czasy, które odeszły, ta książka stanowi doskonałą okazję do odkrycia tajemnic dawnej Bestwiny i zanurzenia się w fascynującym świecie przeszłości.
     Anatol Faruga swoją książką przypomina nam o pięknie i wartościach, które tkwią w korzeniach naszych wspólnot, zachęcając czytelników do podążania za nim w tej niezwykłej podróży przez czas.